Лаптопите и телефоните работят по–дълго от всякога и в резултат на това батериите, които се подуват от стареене и прекомерна употреба, са все по–често срещан проблем. Ако се сблъсквате с издута батерия, ето помощ.
Литиево–йонните батерии са изключително мощни за своя размер. Те са достатъчно здрави, за да работят с часове на лаптопите ни, да захранват смартфоните ни и дори да задвижват най-модерните ни електромобили.
Въпреки това литиево–йонните батерии имат своите граници и като се има предвид колко мощни станаха лаптопите, ние разчитаме на тях по–дълго от всякога. Това се отразява на батериите: Те също са в експлоатация по–дълго от всякога. А понякога това означава, че те показват границите на технологията.
Възможно е и на вас да ви се е случвало това: Лаптоп или телефон, който сте имали от години, изведнъж спира да работи или може би просто започва да показва някакви признаци на вътрешно физическо подуване. Екранът на телефона ви започва да се издува, шевовете му се отварят или клавиатурата на лаптопа ви се издува. Това може да се дължи на голям балон, който постепенно или внезапно се е появил в батерията ви. Но защо се случва това и какво можете да направите по въпроса?
Разговаряхме с някои инженери и експерти от производителите на компютри и свързаните с тях компании, за да разберем какво трябва да знаете за подутите батерии и какво да правите, ако имате такава.
Подутите батерии се причиняват от топлина и газ. Литиево–йонната батерия, каквато се намира в смартфона ви, се състои от внимателно балансирани положителни и отрицателни електроди. Когато бариерата между тях започне да се разрушава или е физически повредена, може да започне неконтролируема верижна реакция, която създава твърде много енергия.
„Причината за набъбването на тези батерии е, че електролитът, който разделя слоевете между обвивката, се разгражда и когато се разгражда, се превръща в газ“, казва Артър Ши, водещ технически писател в iFixit.com. „Сега, когато електролитът е деградирал, нещата вече не са изолирани и така започват да се късат, а това по–късно води до гореща точка. В крайна сметка това може да доведе до термично бягство, което означава, че може дори да предизвика пожар.„
Батерията на лаптопа е съставена от няколко отделни клетки и проблеми могат да възникнат само в една от тях или в повече от една. Често можете да видите батерии за лаптоп, описани например като четириклетъчни или шестклетъчни, което показва вътрешната структура на батерията. (Някои лаптопи – обикновено бизнес модели – дават възможност за избор на капацитета на батерията/броя на клетките в момента на покупката, но това се среща по-рядко, отколкото някога.) Фактът, че лаптопите вече рядко се предлагат с лесно сменяеми батерии, задълбочава проблема.
Според Shi най-честата причина за подуване на батерията е презареждането. Поддържането на батерията в състояние на висок заряд може да я натовари и да доведе до по-бързото ѝ разграждане. „В приложение, в което системата е включена 24/7, след няколко години вероятността да се получи подуване на батерията се увеличава“, казва Фил Джейкс, главен инженер и директор по стратегическите технологии в Lenovo. „Другото нещо, което го стимулира, е топлината. Батериите не обичат да им е горещо и има химичен процес, който се задейства, когато температурата на батерията надхвърли 100 градуса.“
Подуването може да бъде причинено и от физическа повреда на батерията. Например, ако изпуснете телефона или лаптопа си, повредите, нанесени върху външната част на устройството, могат да се прехвърлят върху батерията и да я накарат да прегрее и да се подуе. Ако сте сменили батерията си – или сте бъркали в компонентите около нея – също може да доведе до повреда, ако не сте внимателни.
Признаците на подута батерия могат да бъдат незабележими или невъзможни за пренебрегване. Тъй като батерията се разширява, устройството ви може бавно да промени формата си. Например клавиатурата на лаптопа ви може да започне да стърчи или да забележите, че телефонът ви внезапно се клати, когато го поставите на равна повърхност. Може да установите, че долната част на лаптопа ви е изпъкнала, когато го гледате отстрани, или че шевовете на телефона ви се разделят. Възможно е обаче да е нещо толкова фино, че някои клавиши на клавиатурата да се натискат трудно.
Ако лаптопът ви е лесен за отваряне (с други думи, има прости винтове от долната страна на шасито), можете да свалите долния капак и в много случаи да проверите физическото състояние на батерията по този начин. Ако тя изглежда подпухнала или закръглена, това вероятно означава, че е подута. Имайте предвид, че когато проверявате за подута батерия, действайте внимателно, тъй като клетките са под налягане. Носете предпазни средства за очите и не пипайте и не бъркайте в клетките.
Подутата батерия невинаги се вижда веднага. Това зависи от това колко място има да се разшири в шасито на лаптопа. При ултратънките лаптопи обикновено има малко или никакво място за батерията. Размерът на раздутата батерия може да варира от малка подутина до достатъчно голяма, за да превърне лаптопа ви в люлка или дори да изскочи тъчпадът. (Да, виждали сме и това.)
Дори ако батерията започне да се издува, тя може да продължи да работи (с по-ниска ефективност). Възможно е също така да работи, когато е включен към зарядното устройство, но веднага да се изключи, щом кабелът бъде издърпан. Ако устройството ви има издута батерия, не я пренебрегвайте; рано или късно тя вече няма да работи правилно.
Веднъж започнал, отокът не може да бъде върнат обратно. Единственото ви решение е да смените батерията. Според експертите, с които се консултирахме, обаче има начини да предотвратите това да се случи на първо място:
Не всичко е мрачно и безрадостно. Производители като Dell и Lenovo от години работят по технология за интелигентни батерии в своите лаптопи, която позволява на батерията да следи използването си през деня, за да избегне презареждане. Устройствата с iPhone и Android вече също включват настройки за грижа за батерията и функции за наблюдение.
Вземете например Dell. „Батерията непрекъснато следи как използвате системата си и ви поставя в различни режими“, казва Рик Томпсън, изтъкнат инженер и технологичен стратег в Dell. „Ако потребителят ни позволи да контролираме батерията, използвайки контекстно-базирано зареждане, ние няма да я заредим напълно. Зареждаме я до 80–90 % и я допълваме само преди началото на следващия ден.„
Достъпността на батерията в съвременните лаптопи и телефони е изключително рядка. Много малко устройства позволяват достъп до вътрешните си компоненти, което прави подмяната на части като батерията трудна или дори невъзможна. Когато оценявате подутата си батерия, преминете през следните стъпки:
Единственото нещо, което можете да направите със старата си изхабена батерия, е да я изхвърлите. При литиево–йонните батерии трябва да действате внимателно, за да не пробиете батерията при работа с нея или при изваждането ѝ от компютъра. Никога не пробивайте раздутата батерия с метални инструменти и не я огъвайте. (Метален инструмент може да пробие външната обвивка и да предизвика химическа реакция; правили сме това по погрешка при подмяна на стари батерии за смартфони и сме предизвикали няколко много малки пожара.) Набъбналите батерии съдържат и газове, които не искате да вдишвате.
Ако сами сменяте батерията, не забравяйте да я опаковате веднага след като я извадите от устройството. Не изхвърляйте батерията в кошчето за боклук или на друго място. Това е вредно за околната среда и излага санитарните работници на опасност за здравето. Винаги изхвърляйте батериите – разтворени или не – в оторизирано съоръжение за изхвърляне на батерии. Производителят на системата може да ви информира за процесите и местата за изхвърляне. Освен това едно бързо търсене в интернет би ви насочило към подходящ сайт за изхвърляне на батерии. Можете също така да се свържете с местното правителство и неговия отдел за изхвърляне на отпадъци за инструкции.