Отминаха дните на претоварените раници, пълни с тетрадки, и на свитите ръце от опитите да се пише възможно най-бързо. В днешно време добрият лаптоп повишава продуктивността ви и ви позволява да съхранявате всички важни материали за уроците на едно място. Независимо дали сте първокурсник, или навлизате в последната си година, наличието на способен, здрав и преносим лаптоп с добър живот на батерията ще ви помогне да сте на върха на обучението си – или на игрите (без осъждане).
Плюсове:
От конвертируемия форм-фактор и уеб камерата с резолюция 1080p до впечатляващия живот на батерията и прекрасния OLED дисплей – Samsung Galaxy Book3 Pro 360 наистина притежава всичко. Самият лаптоп тежи 3,66 кг, което е достатъчно леко, за да го вземете със себе си от клас в клас. Дисплеят се завърта на 360 градуса, което е наистина приятно, особено когато искате да споделите бележки със съученик. Уебкамерата с резолюция 1080p ще ви накара да изглеждате добре по време на дистанционни сесии, а 13,5-часовият живот на батерията означава, че ще можете да продължите да работите до вечерните часове. Нека хвърлим бърз поглед върху хардуера вътре.
Galaxy Book3 Pro 360 е оборудван с процесор Intel Core i7-1360P, интегрирана графика Intel Iris Xe, 16 GB RAM и 512 GB SSD памет. Това е повече от достатъчно мощност за писане на документи, гледане на YouTube, работа по съвместни проекти в клас и много други. 16-инчовият AMOLED сензорен дисплей е с разделителна способност 2880×1800 и честота на опресняване 120 Hz. Това означава, че изображенията трябва да са плавни и ярки. Като цяло това е един страхотен лаптоп. Ако търсите лаптоп с мощен хардуер и изобилие от функции, тогава Galaxy Book3 Pro 360 е един от тези, които трябва да обмислите.
Ако редовно използвате приложения на Google, трябва да обмислите да вземете Acer Chromebook Spin 514, тъй като това е феноменална машина за продуктивност, базирана на ChromeOS. Дизайнът е елегантен и издръжлив, а производителността на процесора е доста бърза. Предназначен е да се справя с повечето ежедневни задачи като проверка на електронна поща, работа с документи или използване на уеб базирани приложения. Клавиатурата и тъчпадът също са удоволствие за използване. Според нашия рецензент Spin 514 има „широка клавиатурна подредба с големи, лесно разположени клавиши“. Що се отнася до хардуера, той разполага с прилично количество мощност за Chromebook.
Spin 514 е оборудван с процесор AMD Ryzen 5 5625C, графика AMD Radeon, 8 GB RAM и 128 GB SSD памет. Дисплеят, който се сгъва на 360 градуса, има разделителна способност 1920×1080 и е с възможност за докосване. Той е достатъчно остър за обща употреба.
Със своята достъпна цена, солидна изработка, прилична производителност и отличен живот на батерията Acer Aspire 3 е добър бюджетен вариант за ученици. Въпреки че естетиката е малко безвкусна, изработката е изненадващо здрава. По време на тестовете бяхме изненадани от солидното му и издръжливо усещане – това не е някаква евтина пластмасова детска играчка, а по-скоро здрава машина, създадена за работа. Пълноразмерната клавиатура също е приятна. Тя има просторна подредба, която е идеална за по-дълги сесии на писане. Производителността е достатъчно бърза за задачи с общо предназначение като писане на имейли и сърфиране в интернет, но това е всичко. Ако се оглеждате за солиден лаптоп за всекидневието, който няма да разбие банката, Aspire 3 определено си заслужава да бъде разгледан.
Acer Swift X 14 е идеалният лаптоп, който можете да вземете със себе си в клас или в местното кафене. Той осигурява висока производителност на процесора и графичния процесор с процесор Core i7-13700H от 13-о поколение и графична карта Nvidia RTX 4050. А с широчина само 12,9 инча и дебелина 0,7 инча, той събира цялата тази производителност в много малка опаковка. Освен това тежи едва 3,31 кг, което означава, че е с приблизително същия размер като MacBook Pro 14, но тежи още по-малко.
Asus Chromebook CM34 Flip има фантастична батерия, която просто не спира да работи. При нашите тестове тя издържа главозамайващите 19 часа с едно зареждане – дори проведохме сравнителния тест два пъти, за да проверим два пъти. Това е направо диво. За повечето лаптопи, ако можете да изкарате 10 часа с едно зареждане, това се счита за чудесен живот на батерията. Но CM34 Flip почти удвоява това число.
Искате атрактивния дизайн, невероятната ефективност и страхотната производителност на MacBook Pro, но в устройство с Windows? Е, HP Dragonfly Pro се доближава максимално до линията първокласни лаптопи на Apple. HP си партнира с AMD, за да създаде този тънък лаптоп, който е снабден с последно поколение процесор Ryzen 7 с 8 високопроизводителни ядра и изненадващо мощна графична карта Radeon 680M. Дизайнът на лаптопа е тънък и атрактивен с висококачествено усещане, изработен от алуминий и поликарбонат. Въпреки това, подобно на моделите MacBook Pro, този лаптоп възприема минималистичен подход към портовете, което кара тези, които разчитат на куп аксесоари за включване, да се чувстват малко затруднени. Дисплеят е достатъчно приятен, но има да наваксва, ако се надява да се конкурира с най-доброто на Apple. Все пак, за лаптоп, който е значително по-евтин от настоящата линия модели MacBook Pro, този лаптоп Dragonfly Pro от HP е повече от достоен конкурент.
Когато става въпрос за геймърски лаптопи, много от тях, ако не и повечето, са доста обемисти и тежки, като често качват везните на пет или шест килограма. Е, случаят с XPG Xenia 15 KC не е такъв. Той тежи малко над четири килограма, което е доста леко за геймърски лаптоп. Освен това работи много тихо. Според нашето ревю той „рядко издава шум при нормална употреба“. Това е впечатляващо, тъй като повечето геймърски лаптопи имат склонност да издават звук като при изстрелване на ракета. Ако търсите нещо, което е едновременно тихо и преносимо, Xenia 15 KC е отличен избор.
Ако сте студент и разполагате със скромен бюджет и ви харесва идеята за голям екран, на който да се разпространявате, Acer Swift 3 е фантастична опция. Той разполага с атрактивен 16-инчов 1080p дисплей, солидно шаси и задоволителни клавиатура и тъчпад. Животът на батерията обаче не е голям, така че ще искате да държите зарядното устройство под ръка. Това е доста жалко, тъй като тънкият профил на Swift 3 го прави приятен лаптоп за пътуване. Ако нямате нищо против недостатъчния живот на батерията, това е чудесен лаптоп за гледане на филми и стрийминг на видео, в допълнение към по-академичните му функции.
Първото нещо, което трябва да вземете предвид, е бюджетът. Колко сте готови да похарчите за лаптоп? Ако разполагате с негъвкав бюджет, хромбуците са добър вариант. Те са достъпни и са проектирани да се справят с ежедневни задачи като писане на документи, работа с електронни таблици и т.н. Цените на хромбуците могат да варират от 200 долара до 1000 долара. Ако искате да похарчите малко повече, лаптопите с конвертируеми сензорни екрани (известни още като 2-в-1) предлагат голяма функционалност. Можете да обърнете екрана и да го използвате като таблет или да го подпрете като статив, за да гледате филми.
Ако имате натоварен график, вероятно ще тичате от урок в урок с много малко време за почивка между тях. Затова ви препоръчваме лаптоп с издръжлива батерия. Препоръчваме нещо, което ще издържи от 7 до над 10 часа с едно зареждане, освен ако не искате преносим компютър, който може да играе игри отстрани – геймърските лаптопи са известни с по-кратката си издръжливост, дори по време на ежедневни задачи. Тези 7 до 10 часа са добра цифра, ако планирате да носите лаптопа си навсякъде с вас.
За неща като навигация в електронната поща или гледане на Netflix ще е необходима повече оперативна памет. Препоръчваме ви да изберете 8 GB RAM или повече. 4GB RAM е добре и е подходяща за сърфиране в интернет и основна офис работа, но 8GB е по-добре за повече отворени раздели и други. Освен това приложения като Google Chrome и Spotify са склонни да изразходват много RAM. Повечето хора могат да се справят с 4GB в краен случай, ако разполагате с ограничен бюджет, но няма да можете да изпълнявате толкова много задачи.
Последното нещо е прилична клавиатура. В училище или университет ще прекарвате много време в писане. В зависимост от личните ви предпочитания може да искате клавиатура с пълен или къс ход. Механичните клавиатури, например, обикновено са с по-дълъг ход. Това помага за предотвратяване на случайни натискания на клавиши. Клавишите също така дават много тактилна обратна връзка, тъй като отскачат, след като бъдат натиснати.
Просто казано, не – или поне не добре. Въпросът се свежда до това какъв тип игри възнамерявате да играете. Chromebook-ите могат да изпълняват уеб игри и игри за Android напълно добре. Но ако искате да играете най-новите мощни заглавия като Elden Ring, Chromebook просто няма да ви свърши работа. Това се дължи главно на факта, че повечето заглавия работят само на Windows, а Chromebook-овете обикновено не са снабдени с достатъчна графична мощ.
Да, напоследък най-новите интегрирани графични процесори на Intel и AMD могат да се справят със съвременните компютърни игри при разумни настройки. Например най-новата линия процесори Iris Xe на Intel с вградена графика показа, че може да стартира някои от най-новите версии при 1080p и 30 кадъра в секунда. Бъдете внимателни обаче, тъй като не всички интегрирани графики са еднакви.
Това е предимно лично предпочитание. Учениците, които носят лаптопите си в клас или възнамеряват да пътуват често, трябва да обмислят по-малък, по-преносим размер. Препоръчва се размер от порядъка на 13-14 инча. Ако обаче искате да използвате лаптопа си за игри, тогава трябва да помислите за нещо в диапазона от 15 до 17 инча. Важно е също така да имате предвид теглото на лаптопа, преди да го закупите. Ултратънките лаптопи могат да тежат едва 2 килограма, докато тежките геймърски платформи достигат три или четири пъти повече – не е точно нещо, което искате да носите в раницата всеки ден.