Как да забавите актуализациите на Windows

Как да забавите актуализациите на Windows и да кажете на Microsoft да ви остави на мира

Независимо дали все още използвате Windows 10, или вече сте преминали към Windows 11, Microsoft ви предоставя годишни актуализации и месечни кръпки по сигурността. (Вижте информация за версиите на Windows 10 и Windows 11.) Този график ви гарантира нови функции и функционалност, като в същото време поддържа компютъра ви в безопасност.

За съжаление големите актуализации също могат да нарушат нещата. Изданието на Windows 11, пуснато през август 2023 г., доведе до появата на син екран на смъртта при много потребители. Кръпка за сигурност от юли 2022 г. сякаш спря работата на много принтери. Кръпка на Windows 10 от април 2021 г. причини много проблеми с производителността на компютърните геймъри, докато не беше издадена поправка.

В миналото Microsoft ви налагаше актуализации, независимо дали сте готови за тях, или не. От 2019 г. насам тези актуализации вече не се налагат толкова силно, както преди. Вместо автоматично инсталиране на големи функционални актуализации, в настройките на Windows Update ще видите опция да изтеглите актуализацията в свободното си време.

Как да спрете актуализациите в Windows

Как да спрете актуализациите в Windows

Имате няколко възможности за отлагане на големи и малки актуализации. Най-основният начин за забавяне на актуализациите е да поставите седемдневна пауза върху тях, което можете да направите от Настройки. Потребителите на Windows 10 трябва да отворят Update & Security (Обновяване и сигурност) > Windows Update (Обновяване на Windows), докато Windows 11 ще ви позволи да отворите директно Windows Update (Обновяване на Windows).

Windows Update

Ако все още не сте готови да актуализирате машината си, щракнете върху бутона Пауза на актуализациите за 7 дни (в Windows 11 се казва Пауза за 1 седмица). Това ще промени бутона Проверка за актуализации на Възобновяване на актуализациите. Windows също така ще покаже кога актуализациите ще бъдат възобновени отново.

И в двете версии на операционната система можете да поставите актуализациите на пауза за период до 35 дни. В Windows 10 щракнете върху Пауза на актуализациите за 7 дни до пет пъти за общо 35 дни. Можете също така да щракнете върху Разширени опции и да спрете актуализациите на пауза до определена дата. Отворете падащото меню Избор на дата под Пауза на актуализациите и изберете дата в рамките на 35 дни от текущата дата.

Потребителите на Windows 11 могат да кликнат върху падащото меню до бутона Пауза за 1 седмица и да изберат колко седмици (до пет седмици) актуализациите да бъдат спрени. Имайте предвид, че можете да спрете актуализациите на пауза само след седем дни, ако не сте регистрирани в програмата Windows Insider.

Как да промените активните часове в Windows

Вместо да спирате актуализациите, може да се наложи просто да укажете на Windows кога да инсталира актуализации, като промените активните си часове. В Windows 10 отворете Настройки > Актуализация и сигурност > Windows Update и щракнете върху Промяна на активните часове, за да зададете кога актуализациите да не се инсталират.

Имате възможност да позволите на Windows да регулира автоматично активните часове въз основа на конкретната ви дейност. В противен случай щракнете върху Промяна, за да зададете потребителски начален и краен час.

Потребителите на Windows 11 могат да отидат в Windows Update > Разширени опции и да отворят падащото меню Активни часове. Задайте Adjust active hours (Регулиране на активните часове) на Automatically (Автоматично), за да промените активните часове въз основа на конкретната си дейност. Задайте го на Ръчно, за да зададете потребителски начален и краен час.

След като зададете активни часове, през това време няма да се инсталират актуализации, за да не ви безпокоят. Разбира се, актуализациите ще бъдат инсталирани и след края на работното време, така че това е по-скоро за удобство, отколкото за решаване на евентуални проблеми с производителността.

Как да отложите актуализациите за 365 дни

Тези с Windows 10 или 11 Pro, Enterprise или Education имат функция за отлагане, която ви позволява да отлагате всички актуализации до 365 дни след пускането им. Това позволява на фирмите да тестват основни актуализации на функции на няколко машини, преди да ги разпространят в останалата част от компанията.

Той обаче е скрит на място, където типичните потребители няма да го открият. Отворете менюто Start, напишете group и щракнете върху Edit Group Policy (Редактиране на груповата политика), за да отворите редактора на локалната групова политика. В лявата странична лента отидете на Конфигурация на компютъра > Административни шаблони > Компоненти на Windows > Windows Update > Windows Update for Business.

За целите на това ръководство ще трябва да се спрете на две от опциите тук: Изберете кога се получават предварителни версии и актуализации на функциите и Изберете кога се получават актуализации на качеството.

Предварителните версии и актуализациите на функциите са големите промени във версията, докато актуализациите на качеството са по-малките поправки на сигурността, които получавате по-често. Не препоръчваме да отлагате Quality Updates. Но можете да отложите актуализациите на функциите до 365 дни, като щракнете два пъти върху съответната опция, зададете я на Enabled (Включено) и промените броя на дните в полето Options (Опции).

Можете също така да се върнете към Конфигурация на компютъра > Административни шаблони > Компоненти на Windows > Windows Update в редактора на локалната групова политика и да отворите Конфигуриране на автоматични актуализации. В новия прозорец щракнете върху Enabled (Разрешено), след което изберете падащото меню Configure automatic updating (Конфигуриране на автоматични актуализации) и изберете Notify for download and auto install (Уведомяване за изтегляне и автоматично инсталиране).

Това гарантира, че Windows ще ви уведомява, преди да изтеглите и инсталирате актуализациите, вместо да го прави автоматично. Просто се уверете, че действително сте изтеглили тези актуализации за сигурност своевременно.

Разбира се, колкото по-дълго отлагате актуализациите, толкова по-дълго ще пропускате нови функции, така че тази опция е най-добре да се използва за критичните машини, които не можете да си позволите да загубите. След това можете да тествате актуализацията на вторична машина, ако разполагате с такава, за да проверите дали е достатъчно стабилна за ежедневната ви работа, и съответно да актуализирате останалите си компютри.

Ако някога инсталирате актуализация и тя повреди нещо в компютъра ви, има няколко начина, по които Windows ви позволява да върнете нещата назад, докато бъде публикувана поправка.